Rodzaje dachów - typ dachu ze względu na kształt

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 154
Rodzaje dachów - typ dachu ze względu na kształt

Jakie są rodzaje dachów? Odpowiedzi może być wiele. Dziś zajmiemy się podziałem dachów ze względu na ich kształt. Wbrew pozorom jest to ważny temat. Dach to nie tylko ozdoba budynku, choć owszem pełni on funkcję reprezentacyjną, ale od kształtu zależy także jego funkcjonalność. Dlatego na naszym blogu dachyGT scharakteryzujemy poszczególne typy dachów. Popularne są np. dach płaski, czy dach dwuspadowy, ale jest ich znacznie więcej. Zapraszamy do lektury.

Jakie są rodzaje dachów? Odpowiedzi może być wiele. Dziś zajmiemy się podziałem dachów ze względu na ich kształt. Wbrew pozorom jest to ważny temat. Dach to nie tylko ozdoba budynku, choć owszem pełni on funkcję reprezentacyjną, ale od kształtu zależy także jego funkcjonalność. Dlatego na naszym blogu dachyGT scharakteryzujemy poszczególne typy dachów. Popularne są np. dach płaski, czy dach dwuspadowy, ale jest ich znacznie więcej. Zapraszamy do lektury.

Rodzaje dachów (różne kształty) – czym się charakteryzują?

Zadaszenie domu to bardzo ważny aspekt podczas budowy. Kształt dachu decyduje o jego konstrukcji, a dokładniej o stopniu jej skomplikowania. Im bardziej rozłożyste będzie pokrycie dachowe, tym koszty inwestycji będą większe i trzeba się z tym liczyć. Rodzaje dachów muszą być także dostosowane do konstrukcji budynku. Ich ciężar musi odpowiadać wytrzymałości więźby dachowej.

Nierzadko również typy dachów trzeba dopasować do otoczenia. Tu wybór może ograniczać np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wyznacza konkretne wytyczne i do nich trzeba się bezwzględnie dostosować. Przy projektowaniu dachu warto również uwzględnić panujące w danym miejscu warunki atmosferyczne. Ocenić, czy dana połać dachowa będzie wystarczająco odporna na działanie wiatru i opadów deszczu lub śniegu. Jej kształt wpływa bowiem na skuteczność odprowadzania wody, a także na izolację cieplną budynku.

Najbardziej znane i najczęściej projektowane są dachy płaskie oraz dwuspadowe. Te pierwsze są obecnie bardzo modne i charakterystyczne dla budynków nowoczesnych. Dwuspadowe zadaszenia reprezentują zwykle domy tradycyjne. Jednak kształtów dachów jest o wiele więcej i każdy z nich po kolei sobie omówimy.

Dach płaski

Nazwa tego rodzaju dachu może być nieco myląca. Nie jest to zupełnie płaski dach, ponieważ kąt jego nachylenia wynosi od 5 do 20 stopni. Jest to celowy zabieg, aby nadmiar wody opadowej mógł swobodnie spływać do rynien z powierzchni połaci. Zaletą dachu takiego typu jest możliwość jego adaptacji. Taka dodatkowa przestrzeń użytkowa może posłużyć jako taras, czy modny w nowoczesnym budownictwie zielony ogród. Jeśli zdecydujemy się na płaską połać, trzeba pamiętać o regularnym odśnieżaniu. Płaskie dachy występują w formie wentylowanej lub niewentylowanej.

Dach jednospadowy (jednopołaciowy)

Zwyczajowo ten rodzaj określa się również jako dach pulpitowy. To jedna połać o niewielkim kącie nachylenia. Takie rozwiązanie sprawdza się przy budynkach o wąskiej i podłużnej bryle. Górną krawędź dachu (pulpit) można efektownie wykończyć przy pomocy specjalnych dachówek pulpitowych.

Dach dwuspadowy (dwupołaciowy)

Dwie skośne połacie o różnych kątach pochylenia. Jest to dach w typie klasycznym bardzo często spotykany na tradycyjnych domach jednorodzinnych. Obecnie jest również często budowany. Taka konstrukcja chroni budynek przed działaniem warunków atmosferycznych. Umożliwia ona również tworzenie poddaszy użytkowych z zachowaniem szczeliny wentylacyjnej między pokryciem dachu a izolacją. Z kolei poddasza nieużytkowe same w sobie funkcjonują jako przestrzeń wentylacyjna.

Dach naczółkowy

Podobny w budowie do dachu dwuspadowego. Różnią go tylko narożniki połaciowe. Są one ścięte i tworzą (jak sugeruje nazwa) tzw. naczółki. Przy takim rodzaju dachu można zaprojektować poddasze zarówno użytkowe, jak i nieużytkowe.

Dach mansardowy

Mansardowy dach może być dwu lub czterospadowy. Każda z połaci przedzielona jest na dwie części o nachyleniach pod różnym kątem. To bardzo efektowny typ dachu, gdzie trzeba zastosować dachówki odpowiedniego kształtu – łamaną lub mansardową. Sama jego konstrukcja do łatwych nie należy i wymaga naprawdę fachowego podejścia. Trzeba tu umiejętnie pogodzić szczelność, wytrzymałość i izolacyjność termiczną dachu. Takie zadaszenie, choć trudne w budowie, jest jednak bardzo praktyczne, zawłaszcza, jeśli planujemy zaadaptować poddasze.

Dach wielospadowy

Ten dachowy rodzaj określany jest również mianem wielopołaciowego. Mogą to być połacie trójkątne, trapezowe albo o kształcie równoległoboku. Jednak muszą mieć one jednakowy kąt nachylenia. Taka rozbudowana połać polecana jest do budynków powierzchniowo dużych, gdzie docelowo będzie wiele pomieszczeń. Aby przestrzeń pod dachem była jak najbardziej funkcjonalna, jej wysokość powinna mieć minimum 115 cm.

Dach czterospadowy (dach kopertowy, dach namiotowy)

Jest dość popularny i tutaj można wyróżnić jego dwie wersje. Jedną z nich jest dach kopertowy, który ma 4 skośne połacie w kształcie trapezów i trójkątów o jednakowym kącie nachylenia. Popularna konstrukcja płatwiowo-kleszczowa to dwa większe trapezy i dwa mniejsze trójkąty. Te tworzą poddasze z dużą liczbą skosów i jednocześnie mniejszą powierzchnią użytkową. To typowo klasyczny design.

Kolejna forma dachu czterospadowego to pozbawiony kalenicy dach namiotowy. Są to cztery równe trójkątne połacie, które stykają się centralnie i przypominają nieco piramidę. Taki układ pasuje bardzo do budynków o kwadratowej bryle. Ten model dachu również występuje w konstrukcji płatwiowo-kleszczowej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień