Dachówka betonowa (cementowa)

Aktywne filtry

Dachówka betonowa (cementowa) to - obok dachówki ceramicznej - jeden z najtrwalszych materiałów na dach. Żywotność tego pokrycia oceniana jest na około 80-100 lat. To naprawdę sporo. Co można powiedzieć o dachówce? To, że jest ponadczasowa, długowieczna, a jej kształt i zastosowanie znane są od wieków! A co powiedzieć o dachówce betonowej? Ostatnio staje się trendy. I ma wiele zalet. Oto nasza propozycja. Zapraszamy.

Dachówka betonowa (cementowa)

Dzieje dachówki betonowej sięgają połowy XIX wielu. Źródła internetowe wiążą jej powstanie z Niemcami, Bawarią, cementownią Stanbach oraz panem Adolfem Krohe'm. Kiedyś przyjrzymy się temu bliżej. Tu nie czas i miejsce.

Z powyższego wynika niezbicie, że ten typ pokrycia towarzyszy nam już ponad 170 lat. Udało nam się dotrzeć do informacji o tym, że niesamowity boom na dachówkę cementową zanotowano po II wojnie światowej. Europa podnosiła się ze zniszczeń wojennych, a dachówka cementowa okazał się łatwym i szybkim w produkcji, dostępnym i trwałym materiałem dachowym. A przy okazji komponenty potrzebne do jej produkcji leżały niemalże na wyciągniecie ręki. Jakie to składniki?

Cement, woda i piasek! Później nastąpił spadek zainteresowania tym materiałem budowlanym. Obecnie, a właściwie od początku milenium notujemy stały wzrost zainteresowania dachówkami cementowymi w Polsce. Stają się modne, poszukiwane. Można rzec trendy. A powody ich zakupu przez naszych klientów są niezmienne.

Dobra cena, trwałość, powtarzalność, stabilność wymiarowa i uniwersalne piękno. Plus nowoczesna technologia i szybie reakcje producentów na potrzeby ryku. Przykłady takich działań? Wprowadzeni kolorystyki we wszelkich możliwych odcieniach grafitów! Co jeszcze? Płaska dachówka betonowa, np. Braas Teviva, Tegalit Protegon, a także Creaton Kapsztad.

Dachówka betonowa - cena, ekonomiczność

Dachówki betonowe to bardzo trwały element konstrukcyjny dachu. Ich żywotność może sięgać nawet stu lat. Materiał, z którego zostały wykonane i technologia ich produkcji, umożliwiła uzyskanie wysokiej jakości produktu w przystępnych cenach. Dla porównania cena dachówki betonowej jest niższa niż ceramicznej, a ich właściwości i parametry wytrzymałościowe są bardzo podobne.

Proces produkcji takiej dachówki jest znacznie bardziej ekonomiczny niż w przypadku jej ceramicznych odpowiedników. Zużycie energii jest tu aż o 70% mniejsze, co pozwoliło obniżyć koszty zakupu produktu. Dodatkowo producenci na oba rodzaje dachówek przewidzieli taki sam okres gwarancyjny.

Dachówka betonowa (cementowa)

Na rynku budowlanym mamy dwóch czołowych producentów dachówek betonowych. Jest to  istniejąca od ponad 60 lat firma Braas należąca do międzynarodowego koncernu BMI Group oraz firma Creaton, która istnieje już od ponad 20 lat. Obie firmy posiadają w ofercie akcesoria budowlane, stosując jednocześnie wiele innowacyjnych rozwiązań w procesie ich produkcji.

Dachówki firmy Braas oraz Creaton dzielą się na podstawowe i kształtowe (połówkowe, szczytowe i wentylacyjne) – tworzące poszczególne elementy systemowe. Cena dachówki betonowej podstawowej w technologii Lumino wynosi nieco ponad 2 zł za sztukę, a odpowiednik w technologii Cisar kosztuje nieco poniżej 2,80 zł.

Za dachówkę połówkową zapłacimy średnio w granicach 5 zł za sztukę. Z kolei cena dachówki betonowej szczytowej to przedział od 24 do 28 zł. Dachówka wentylacyjna to wydatek rzędu od 41 do 47 zł/szt. Dla porównania cena dachówki betonowej podstawowej Kapstadt firmy Creaton wynosi niecałe 6 zł, natomiast dachówka wentylacyjna kosztuje blisko 60 zł. Podane wartości to ceny brutto.

Dachówka betonowa płaska

Powracające do łask płaskie dachówki betonowe to rozwiązanie, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających domowników. Szeroka gama produktów oraz urozmaicona kolorystyka sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dzięki uniwersalnym kształtom stanowią idealne wykończenie dachów budynków sięgających historią wielu lat wstecz, jak i nowoczesnej architektury, nadając niepowtarzalny charakter.

Proste, geometryczne formy dachówek betonowych płaskich to nawiązanie do tradycji oraz współczesnego minimalizmu. Zaprojektowane z myślą o dachach nowoczesnych, charakteryzujących się prostą formą, dachach dwuspadowych oraz tych z jak najmniejszą ilością lukarn i wykuszy.

Dachówka betonowa (cementowa)

Dostępne w kształcie ponadczasowej karpiówki oraz klasycznego prostokąta, które stanowić będą harmonijne wykończenie połaci dachowej. Płaskie betonowe dachówki to nie tylko tradycyjne, kultowe kształty, ale i nowoczesna technologia. Dostępne na rynku modele, dzięki wykorzystanym w produkcji pigmentom, odbijają nawet do 300% więcej promieniowania, zmniejszając tym samym nagrzewanie się połaci dachowej, utrzymując we wnętrzach optymalną, przyjemną temperaturę.

Wybierając płaskie dachówki betonowe, stawiasz na wysoką jakość oraz ponadczasową elegancję. Szeroka oferta daje Ci wiele możliwości do wyboru. I tak naprawdę nieważne jest to, którą z dachówek wybierzesz, bo efekt będzie zawsze taki sam – wyjątkowy. Dachówka, którą wybierzesz, będzie nadawała Twojemu domu niepowtarzalny, indywidualny charakter.

Dostępne rodzaje, typy, kolory i marki modnych dachówek płaskich betonowych (cementowych):

 • Braas Teviva grafitowy
 • Braas Teviva czarny
 • Braas Teviva łupkowy
 • Braas Teviva szary kryształ
 • Braas Tegalit Protegon ceglany
 • Braas Tegalit Protegon brąz kolonialny
 • Braas Tegalit Protegon łupkowy
 • Braas Tegalit Protegon grafitowy
 • Creaton Kapstadt Planar czerwona
 • Creaton Kapstadt Planar szara
 • Creaton Kapstadt Planar grafitowa
 • Creaton Kapstadt Planar czarna
 • Creaton Kapstadt Duratop PRO grafitowa
 • Creaton Kapstadt Duratop PRO czarna

Dachówka betonowa fakty i mity

Na początek rozwiejmy nieco mitów.

Mit - duży ciężar dachówki betonowej. Pokutuje mit, że dachówka betonowa jest zbyt ciężka, żeby konstrukcja zwykłego domu jednorodzinnego to wytrzymała. Jest to dalekie od prawdy. Co prawda dachówki cementowe nie należą na kategorii piórkowej, ale nie są cięższe od dachówek ceramicznych. A w niektórych przypadkach są nawet dużo lżejsze. Przykład - karpiówka. Żeby nie być gołosłownym posłużymy się twardawymi danymi.

Waga 1 sztuki dachówki betonowej Celtyckiej to ok. 4,3 kg, Zapotrzebowanie na 1 m2 to około 10 szt. Zatem waga 1 m2 gotowej połaci to 43 kg. Wagi popularnych zakładkowych dachówek ceramicznych to przedział od 38 do 40 kg / 1 m2. W przypadku konstrukcji dachowych różnica 3 - 5 kg na metrze to żadna różnica. Można śmiało powiedzieć, że więźba przy dachówce betonowej i ceramicznej to ta sama struktura 1:1.

Mit - dachówka betonowa nie jest wytrzymała. Tak. Nie jest wytrzymała w porównaniu do ceramiki! Ale jedna uwaga. W porównaniu do ceramiki nic nie jest wytrzymałe. Nawet Brus Willis czy Chuck Norris! No może jedynie Norris. Beton ma zdecydowane drugie miejsce na podium twardzieli.

A jakie są w praktyce różnice między championem a wiceliderem? Jeśli dziś postawisz dom i pokryjesz go dachówką betonową to wymianę dachu zrobi twój prawnuk. Jeśli kupisz ceramikę - operację wymiany przeprowadzi prawnuk twojego prawnuka. Jedno jest pewne - to zdecydowanie nie będzie już twój problem.

A teraz szczypta faktów. Przewagą dachówki betonowej jest niewątpliwie jej niska cena. To bardzo ekonomiczny produkt. Współczesna technologia produkcji doprowadziła do tego, że pokrycie dachowe wykonane z tego materiału jest niesamowicie szczelne, wytrzymałe i trwałe. Tendencja jest kala, że grubość dachówki, a przy tym jej waga, maleją. 

Beton jest zazwyczaj barwiony w masie, więc nawet mechaniczne uszkodzenie czy pękniecie nie powoduje zbyt widocznego efektu.

Wg naszej opinii, którą podzielają dekarze i wykonawcy, bardzo wysoko na liście zalet zajmuje powtarzalność produktu. Czyli? Czyli seryjność wymiarowa. Dachówka numer 1 ma identyczny wymiar jak ta z numerem 20 000. Przyczyna jest prosta. Dachówki betonowe wchodzą z form. A ponieważ formy są identyczne - produkt finałowy również jest identyczny. Równe jak spod igły dachówki cementowe zdecydowanie łatwiej się układa niż czasami niesforną (bo wypalaną) ceramikę.

Faktom i mitom mamy zamiar poświecić nico więcej czasu i "znaków ze spacjami" :) na naszym blogu dachowym. Zapraszamy do akademii wiedzy dachyGT - 6 mitów na temat dachówki betonowej.  Zapraszamy.