Okna dachowe drewniane

Aktywne filtry

Okna dachowe są nieodłączną częścią naszego poddasza, stanowią jego ozdobę, ale przede wszystkim umożliwiają prawidłowe doświetlenie pomieszczeń w tym miejscu. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne i dużo prostsze niż na przykład budowanie lukarn dachowych. Zastąpienie ich tego rodzaju oknami pozwala zaoszczędzić czas i zdecydowanie zmniejsza koszty inwestycji.

Dzisiejsza technologa produkcji pozwoliła na uzyskanie wielu bardzo praktycznych modeli. Mamy dachowe okna drewniane i takie wykonane z innych materiałów. Za chwilę przyjrzymy się nieco bliżej tym pierwszym. Producenci tacy jak Roto oraz Fakro oferują nam wiele modeli.

Mnóstwo dostępnych wzorów i kolorów ram pozwali nam stworzyć całkiem klimatyczną przestrzeń. Proponowane udogodnienia znacznie podnoszą komfort użytkowania. Naszym działaniom podlega dobra cena i twoja obsługa i wygoda zakupu.

Wybieramy drewniane okna dachowe

Drewniane okna są polecane przez projektantów architektonicznych ponieważ jest to materiał, z którego również powstała więźba dachowa. Tym samym będą one podobnie reagować na zmiany pod wpływem czynników atmosferycznych. Zanim zdecydujemy się na określony model, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby uniknąć późniejszych, ewentualnych rozczarowań.

  • Materiał
  • Wielkość przeszkleń
  • Energooszczędność
  • Sposób otwierania
  • Design

Materiał ma znaczenie. Drewniane okna są stylowe i bardzo eleganckie, pasują do salonu i sypialni. Jeśli decydujemy się na ich montaż w kuchni czy łazience, warto wybrać te z powłoką drewniano-poliuretanową. Gruba warstwa obecna na powierzchni chroni przed wnikaniem wody, wilgocią, tym samym przedłuża żywotność okien. Zapobiega pleśnieniu. Na oknach nie pojawi się także grzyb.

Wielkość przeszkleń jest istotna, aby zachować równowagę pomiędzy bilansem energetycznym w domu a dostarczeniem odpowiedniej ilości światła dziennego i dopływu powietrza. Specjaliści podają, że powierzchnia okna powinna stanowić ⅛ powierzchni podłogi. Więcej mniejszych okien rozłożonych równomiernie dostarczy większą ilość światła niż jedno z szybą o tej samej powierzchni.

Wybierzmy okna energooszczędne, to pozwoli nam zmniejszyć ogólne koszty ogrzewania domu. One zdecydowanie lepiej wykorzystują energię słoneczną. Jeśli będą zlokalizowane na południe, dadzą jeszcze więcej ciepła.

Sposób otwierania także zapewni nam odpowiedni komfort. Popularne są okna z osią obrotu w środku. Ten sposób pozwala na ustawienie otwartego skrzydła w dowolnym położeniu. Okna obrotowe otwierają się tylko obrotowo, maksymalnie pod kątem 180°. Modele o podwyższonej osi obrotu, umieszczonej powyżej połowy wysokości ramy, są polecane dla osób wysokich. Mamy jeszcze okna uchylno-obrotowe, panoramiczne oraz balkonowe. Do okien specjalnych zaliczamy kolankowe (montowane w ścianie pionowej poddasza) i wyłazowe termoizolacyjne.

Design to kwestia drugoplanowa, ale również bardzo ważna. Kolorystyka powinna współgrać całościowo ze stylistyką wnętrz, a w przypadku okien drewnianych mamy duży wybór kolorów. Do pomieszczeń w stylu klasycznym, rustykalnym najlepiej dobierać okna z typowo drewnianą ramą. Utrzymamy w ten sposób odpowiedni klimat. Do nowoczesnych, minimalistycznych pomieszczeń, tam, gdzie przeważają chłodniejsze barwy, bardziej pasują okna drewniano-poliuretanowe w podstawowym odcieniu bieli. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie na poddaszu okien z drewna sosnowego.

Okna dachowe drewniane - Roto i Fakro

Kiedy wiemy już, czym się kierować przy wyborze okien na poddasze, pora przedstawić zdecydowanych liderów w ich produkcji. Historia firmy Roto sięga już 1935 roku. Wtedy właśnie powstają pierwsze okucia do okien fasadowych, które umożliwiają otwieranie i uchylanie skrzydła okiennego. Niedługo po tym ruszyła produkcja wielu rodzajów energooszczędnych i innowacyjnych okien, które zdobywają uznanie zarówno w Polsce, jak i krajach Europy Zachodniej.

Firma Fakro w 1991 roku rozpoczęła od działalności prywatnej, opartej na polskim kapitale. Dziś jest znana w branży jako międzynarodowa korporacja, a jej systemy okienne cieszą się uznaniem i renomą także poza granicami kraju. Gdzie możecie kupić drewniane okna dachowe Roto i Fakro?

Nie warto daleko szukać. W naszym internetowym sklepie dachyGT znajdziecie naprawdę ogromny wybór tych produktów. Dlaczego warto zamówić je właśnie u nas? Bo my mamy okna w cenach najbardziej konkurencyjnych na rynku. Zakupu dokonacie szybko i sprawnie, nie ruszając się z domu nawet na krok. Oszczędzicie więc sporo czasu!

Drewniane innowacje Roto na Twoim poddaszu

Producent oferuje nam okna drewniane o trzech różnych sposobach otwierania.

Okno obrotowe ze skrzydłem w połowie wysokości ramy zapewni odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu. Możemy wybrać model z klamką dolną lub górną, otworzymy go bez wysiłku. Istnieje też opcja elektrycznego otwierania, przydatna, szczególnie jeśli dostęp do okna jest utrudniony.

Na tak przemawia tu również swoboda w czyszczeniu powierzchni z obu stron. To wariant na każdą kieszeń. W ofercie znajdziemy 6 modeli drewnianych serie – Designo R, Designo R Roto Tronic, RotoQ Q, RotoQ Q Tronic.

Okno uchylno-wysokoosiowe Designo R8 o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych, ma podwójny system otwierania za pomocą jednej klamki umieszczonej w dole okna. To zdecydowanie ułatwia jego obsługę. Oś obrotu znajduje się w górze okna. Model ten otwiera się pod dużym kątem, mamy nieograniczony widok z okna.

Obniżony system montażu pozwoli szybko i w prosty sposób wykonać wszelkie związane z tym prace. Okno blokowane jest automatycznie, podczas mycia nie musimy utrzymywać go w odpowiedniej pozycji.

Okno wysokoosiowe Designo R7 z osią obrotu umieszczoną na wysokości ¾  to model o podwyższonym komforcie użytkowania i funkcjonalności. Ramy są wąskie, dzięki temu dostarczymy do pomieszczeń jeszcze więcej światła. Produkt wyposażony jest w system termoizolacji z pakietem 3-szybowym gwarantującym wysoką energooszczędność.

Przy otwartym oknie mamy dużą swobodę ruchu, ponieważ kąt uchylenia jest znacznie większy niż na przykład w wersji obrotowej. Wygodne mycie zapewnia blokada skrzydła okiennego pod kątem 120 stopni.

Okno specjalne wyłazowe Designo R3 może być stosowane w ogrzewanych pomieszczeniach ze względu na dobre parametry izolacyjne. Sposób otwierania jest do wyboru – prawo- lub lewostronny. Model ten zapewnia komfortowe wyjście na dach na przykład podczas prowadzenia prac konserwacyjnych.

Drewniane Fakro pod dachem

Firma proponuje dwa podstawowe typy profili wśród drewnianych okien dachowych. Drewno w kolorze naturalnym. Do produkcji okien Fakro wykorzystuje najwyższej jakości drewno sosnowe, które jest warstwowo sklejane.

Stosowane są tu specjalne impregnaty aplikowane metodą próżniową. Produkty malowane są ekologicznym, akrylowym lakierem o naturalnej barwie. Drewno z powłoką poliuretanową.

Tego typu okna polecane są szczególnie w pomieszczeniach, gdzie może występować okresowo podwyższona wilgotność powietrza, czyli w kuchni lub łazience. Te modele pokrywane są aż trzykrotnie lakierem poliuretanowym, który idealnie wygładza powierzchnię ramy i tym samym tworzy powłokę ochronną w kolorze białym.

Okna zostały odpowiednio sklasyfikowane według trzech kategorii – STANDARD (technologia topSafe), PROFI i LUX (wykonane w technologii thermoPro, topSafe). Wersja STANDARD ma podstawowe dla okien połaciowych funkcje. Dostarczają one odpowiedniej ilości światła i zapewnią dobry widok na zewnątrz.

Poddasze będzie także dobrze przewietrzone, wyizolowane akustycznie, a ciepło zostanie utrzymane na długo za sprawą dobrej termoizolacji. Są ekonomiczne. To opcja wysokiej jakości w bardzo korzystnej cenie.

PROFI to modele o podwyższonej funkcjonalności. Energooszczędne, zapewniające zwiększone bezpieczeństwo – antywłamaniowe. Mają wiele rozwiązań umożliwiających optymalny przepływ powietrza i odpowiednią wentylację poddasza. LUX to najwyższa jakość, funkcjonalność i komfort użytkowania.

Okna tej kategorii charakteryzują unikalne na rynku rozwiązania, które częściowo zostały poddane patentom. Najlepsze parametry termoizolacyjne i bezpieczeństwo to tylko niektóre cechy tej linii. Okna z tej kolekcji spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Ponadto Firma Fakro proponuje okna dachowe w pakietach wieloszybowych o różnych wariantach energooszczędności. Mamy pakiety od U2 do U6 oraz pasywny szybowy pakiet U8 i szybowy antywłamaniowy U2. Na szczególną uwagę zasługuje okno o podwyższonej osi obrotu z naświetleniem dolnym. To rozwiązanie zastępujące dwa okna w pionie, gwarantujące bardzo dobre doświetlenie i optymalny dopływ powietrza.

Oprócz niego mamy 2 modele uchylno-obrotowe; 2 lub 3 szybowe obrotowe; obrotowe o podwyższonej odporności na wilgoć; obrotowe superenergooszczędne; obrotowe sterowane elektrycznie i za pomocą WiFi, a także balkonowe, panoramiczne, wyłazowe i kolankowe.

Okna dachowe drewniane - cena

Teraz wiemy już, na co musimy zwrócić szczególną uwagę, projektując doświetlenie poddasza. Dachowe okna drewniane doskonale wpasują się w każdy klimat, są na tyle uniwersalne, że możemy zastosować je w nowym budownictwie i umieścić na starych, remontowanych poddaszach. Ich szeroka funkcjonalność z pewnością pozwoli osiągnąć oczekiwane przez nas rezultaty.

Okna kupujemy na lata, dlatego przed wyborem bardzo wskazana jest odpowiednia analiza. Musimy zdecydować dużo wcześniej, jakie parametry będą dla nas najważniejsze. Fakro i Roto proponują naprawdę wiele opcji, po które warto sięgnąć, a jeśli macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości czy pytania, zapraszamy do kontaktu. Doradzimy w tej kwestii. Z nami dokonacie właściwego wyboru i kupicie wymarzone okna w doskonałej cenie!

Wybrane okna dachowe drewniane w sklepie internetowym dachyGT

model info
Fakro FTS-V U2 drewniane Standard klamka dolna, dwuszybowe, obrotowe
Fakro FTP-V U5 drewniane Lux klamka dolna, trzyszybowe, obrotowe
Fakro FTP-V U4 drewniane Profi klamka dolna, trzyszybowe, obrotowe
Fakro FTW-V U4 drewniane Profi klamka dolna, trzyszybowe, obrotowe
Fakro FTU-V U4 drewniane Profi klamka dolna, trzyszybowe, obrotowe
Roto Q-4 Plus H3C P5 klamka górna, 3-szybowe, obrotowe
Roto Designo R6 klamka dolna, 3-szybowe, obrotowe
Roto Designo R8 klamka dolna, 3-szybowe, uchylne
Roto Designo R4 klamka dolna, 3-szybowe, obrotowe
Roto Designo R7 klamka dolna, 3-szybowe, oś obrotu w 3/4 wysokości