Gonty papowe, papa termozgrzewalna

Podkategorie

Aktywne filtry

Pokrycia dachowe bitumiczne (papy, gonty)

Bitum to ciemna, lepka ciecz powstająca w wyniku rafinacji ropy naftowej. Doskonale nadaje się do wykorzystania jako materiał hydroizolacyjny, dlatego też stosuje się go między innymi do produkcji pokryć dachowych. Pokrycia dachowe produkowane na bazie bitumu (bitumy) to przede wszystkim gonty papowe (dachowe, bitumiczne) i papa termozgrzewalna.

Pokrycia dachowe bitumiczne w postaci gontów dachowych mają formę długich pasów, w których dolna krawędź zawiera wycięcia w kształcie trapezu, prostokąta, trójkąta, itp. Po ułożeniu na dachu gonty bitumiczne przypominają rzędy dachówek. Mogą być jedno- lub wielobarwne. Świetnie sprawdzają się w wykańczaniu nietypowych powierzchni, ponieważ są elastyczne. Gonty papowe są odporne na silne wiatry, nagrzewanie, promieniowanie UV i uszkodzenia mechaniczne. Z kolei bitumy w postaci papy termozgrzewalnej są łatwe w montażu, praktyczne i tanie.

Nowoczesne papy termozgrzewalne pod względem wytrzymałości i funkcjonalności znacznie przewyższają tradycyjne papy. Są trwałe, szczelne i odporne na działanie wilgoci. Papy termozgrzewalne wykazują też wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych. To bitumy odporne na zgniatanie, rozciąganie, ucisk, a także uderzenia i zarysowania.