Akcesoria do blach - obróbki dekarskie

Aktywne filtry

Pokrycie dachu blachodachówką wiąże się nie tylko z zakupem podstawowych arkuszy blachy, którą obłożymy dach. To nie wystarczy, ponieważ cała konstrukcja, aby była funkcjonalna i bezpieczna musi zostać dodatkowo wyposażona. Właśnie w tym celu powstają specjalne wspomagające akcesoria do blachodachówki.

Mowa m.in. o gąsiorach, kalenicach, rynnach koszowych, pasach nadrynnowych i podrynnowych, wiatrownicach, które posłużą nam przy pracach związanych z obróbką dekarską. Chodzi także o kominki wentylacyjne; zabezpieczenia przeciwśnieżne (bariery, śniegołapy). Aby ułatwić komunikację na dachu, przydają się ławy kominiarskie. Niezbędne są również elementy mocujące, czyli wszelkie wkręty i taśmy oraz dodatkowe produkty zapewniające dokładne krycie – uszczelki i uszczelniacze dekarskie.

Przegląd akcesoriów pokryć dachowych z blachy

Oto najpopularniejsze:

  • gąsiory;
  • rynny koszowe;
  • pasy rynnowe;
  • wiatrownice;
  • łączniki;
  • systemy przeciwśniegowe;
  • komunikacja;
  • wkręty (farmery).

Omówimy sobie teraz krótko ważniejsze elementy poprawiające kondycję naszej blaszanej połaci dachowej.

Gąsiory i kalenice chronią szczytowe partie dachu przed przenikaniem wody opadowej (deszczu lub śniegu) pod połać. Te elementy stanowią także zabezpieczenie przed pozostałymi czynnikami z zewnątrz, które mogłyby się przedostać do środka. Mamy gąsior dachowy i prosty. Do niego można zamontować listwę podgąsiorową, która zastąpi uszczelkę kalenicową. Najczęściej oferowane kalenice to stożkowa, prosta, a także baryłkowe – duża i mała.

Rynny koszowe montujemy na styku połaci. Takie miejsca są narażone na największe obciążenia (zaleganie wody opadowej). Dodatkowo taką obróbkę kosza możemy uszczelnić specjalnymi klinami, aby woda, śnieg nie przedostały się do środka. Zapewnimy w ten sposób również prawidłową wentylację.

Pasy rynnowe – podrynnowy przytwierdzamy na deskę czołową, która zyskuje w ten sposób ochronę przed przemakaniem. Nadrynnowy stanowi zabezpieczenie podbitki i ścian budynku przed wnikaniem wody oraz śniegu pomiędzy dach, a rynnę. To doskonała ochrona ścian i elewacji przed niszczącym działaniem wilgoci.

Wiatrownica górna nachodzi na połać i boczną krawędź dachu. Chroni jego boki przed zerwaniem na skutek prądów wietrznych. Zabezpiecza przed przedostaniem się wody pod pokrycie.

Wiatrownica dolna uzupełnia górną, aby pokryć deskę lub krokiew boczną dachu, tj. w przypadku, gdy jego boczna krawędź jest szersza niż 10 cm.

Łącznik spaja elementy przy obróbkach dwuczęściowych, gdzie jedna montowana jest do połaci, a druga (listwa zabezpieczająca) do ścian.

Bariera śniegowa i śniegołap zabezpieczają rynnę przed jej oderwaniem wskutek obciążeń zsuwającego się śniegu. Elementy te chronią ją także przed spadającymi z budynku nawisami (soplami lodowymi).

Kominki wentylacyjne umożliwiają prawidłową wymianę powietrza pod połacią.

Wkręty z uszczelkami - wkręty farmerskie służą do mocowania blachodachówek i sprawdzają się przy obróbkach z blachy. Najczęściej jest to gumowa uszczelka ze wkrętem.

Popularne na rynku blachodachówek i dostępne w naszym sklepie online marki Pruszyński, Bratex, Blachodach. To właśnie oni mają o nich ogromną wiedzę, która zresztą poparta jest niemałym doświadczeniem. Dlatego skupimy się na tych firmach i porozmawiamy o proponowanych przez nich akcesoriach. Za nim jednak zaczniemy.

Mamy dla Was jeszcze ważną informację. Gdzie kupić to wszystko? Sprawa jest oczywista. W naszym internetowym sklepie dachyGT znajdziecie gąsiory, rynny koszowe, wiatrownice, wkręty, taśmy, uszczelki i wiele innych niezbędnych elementów do budowy i udoskonalania Waszego dachu z blachy.

Jeśli tylko zdecydujecie, co będzie Wam potrzebne, my jesteśmy do Waszej dyspozycji i chętnie odpowiemy na wszystkie ewentualne pytania. Mamy jeszcze wisienkę na tym torcie – to nasza cena, której pozostałe sklepy branżowe zwyczajnie nam zazdroszczą. Tak tanio nie kupicie nigdzie indziej! Dlatego wiele osób robi zakupy właśnie u nas.

Niezawodne akcesoria do blachodachówki z Blachodachu

Z rozwiązań firmy Blachodach skorzystało już wiele osób. Przez 30 lat swojej działalności w tej branży producent zdążył wprowadzić już wiele znakomitych innowacji, które zyskały sławę i zebrały mnóstwo pozytywnych opinii. Oprócz podstawowych blachodachówek znajdziemy tu naprawdę sporo akcesoriów wspierających budowę dachu z blachy.

Szczyty dachu zabezpieczymy 2 typami gąsiorów – dachowym i prostym oraz kalenicą stożkową i prostą. Dach oraz jego krawędzie boczne ochronimy przed wiatrem stosując wiatrownicę górną i dolną. Przy wykonywaniu bardziej skomplikowanych obróbek dwuczęściowych wesprzemy się oferowanym tu łącznikiem.

Do tego mamy 2 rodzaje rynny koszowej, pasy nad- i podrynnowe. Aby zadbać o prawidłową wentylację połaci, nie może zabraknąć nam w wyposażeniu kominka wentylacyjnego, a firma ma go w swojej ofercie także. Znajdziemy elementy przydatne zimą, czyli specjalnie przygotowaną barierę śniegową i łapacz śniegu.

Blachodach ma bardzo pokaźną kolekcję elementów mocujących. Zwróćmy uwagę na wkręt farmerski z gumową uszczelką Farmer Blachodach. Doskonały do montażu nie tylko blachodachówek, ale również podsufitek i blach profilowanych.

Dodatkowe dostępne akcesoria wspierające to również taśmy dekarskie i kalenicowe oraz uszczelki klinowe.

Akcesoria Bratex

Bratex Dachy to firma, która nie tylko świetnie zna się na pokryciach blaszanych, ale również doskonale wie jak wzmocnić i zabezpieczyć taką połać. Swoim doświadczeniem dzieli się na rynku budowlanym już od 1991 roku i robi to naprawdę znakomicie. To nie są tylko słowa rzucane na wiatr, zresztą za chwilę się o tym przekonacie.

Zobaczmy jakie akcesoria do blachodachówek mamy tu w ofercie. Bratex przygotował wiele elementów niezastąpionych przy blacharskich obróbkach systemowych. Jeśli zabrzmiało skomplikowanie nie martwcie się, bo zaraz będziecie wiedzieć o co dokładnie chodzi.

Takie obróbki systemowe to po prostu ogół prac dekarskich, które trzeba wykonać w celu poprawy funkcjonowania całej konstrukcji. Firma przygotowała takie systemy (elementy) pod konkretne części połaci. Wszystko zostało oznaczone symbolem F i ponumerowane odpowiednio – np. obróbka systemowa F01.

Wiatrownice – znajdziemy w ofercie aż 3 rodzaje bocznej i 2 rodzaje nakrywającej (górnej). Do obróbki ścian i komina mamy po 2 specjalne elementy. Rynny zabezpieczymy pasem nadrynnowym i podrynnowym, mamy też 2 rodzaje rynny koszowej. Do ochrony kalenicy mamy 3 elementy oraz mały i duży gąsior kalenicy baryłkowy.

W skład systemów przeciwśnieżnych wchodzą: bariera przeciwśniegowa i 2 elementy tzw. rozbijacze śniegu. Bratex Dachy zaprojektował również elementy do obróbki ściśle pod konkretne modele produkowanych przez siebie blachodachówek.

Blachy Pruszyński - profesjonalne wykończenie połaci

Ten producent to biegły specjalista w produkcji nie tylko blachodachówek, ale również akcesoriów wspomagających tworzenie tego typu dachu. Swoje produkty projektuje według ściśle określonych wytycznych i norm. Wszystko to zostało potwierdzone i udokumentowane (norma PN-EN 14782 i znakowanie CE).

Z dostępnymi w ofercie elementami wykonamy typowe obróbki blacharskie. Mamy aż 6 typów kalenic – Omega (dużą i małą); baryłkową (dużą i małą); stożkową i prostą. Do gąsiorów mamy listwy podgąsiorowe. Krawędzie dachu wzmocnimy wiatrownicą górną i boczną. Są 2 rodzaje rynny koszowej – płytka i głęboka; pasy nad- i podrynnowe.

Zapewnimy też prawidłowy przepływ powietrza pod dachem, instalując na nim kominek wentylacyjny Blachy Pruszyński. Ponadto mamy łącznik do obróbek przyściennych; śniegochwyty, barierę śniegową i przeciwśniegową dedykowaną dla blachodachówek. Bezpieczeństwo na dachu podczas prac konserwacyjnych zapewnią specjalnie zaprojektowane ławy kominiarskie.

Przy budowie dachu z blachodachówek istotne są także akcesoria mocujące i uszczelniające. W ofercie firmy oczywiście również ich nie zabrakło. Mamy taśmy kalenicowe i kominowe, folie dachowe, uszczelki i uszczelniacze dekarskie, a nawet farby zaprawowe.

Bez dodatkowych akcesoriów dachu z blachodachówki nie zbudujesz

To stwierdzenie jest jak najbardziej prawdziwe i nie ma w nim ani trochę przesady. Trudno sobie wyobrazić blaszany dach bez wzmocnień wokół komina, rynien.

Potrzebujemy też na przykład wkrętów, bo przecież blacha musi się jakoś trzymać. Sama w sobie spełnia funkcję ochronną połaci, ale ona także wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Wszystko jest ze sobą ściśle powiązane i o każdy element tworzący całość należy zadbać.

Dlatego my polecamy Wam akcesoria do blachodachówki znakomitych, absolutnych liderów w produkcji blaszanych pokryć. Nieważne, którego z nich wybierzecie. Rozwiązania firmy Bratex dachy, Blachodachu, czy producenta Blachy Pruszyński są jednakowo skuteczne i co ważne – dostępne dla każdego w naszym sklepie internetowym dachyGT.

Wybrany asortyment obróbek dekarskich dostępnych w sklepie internetowym dachyGT

model wymiar info
gąsior do blachodachówki Blachodach 2000 16 kolorów
kalenica prosta Blachodach 2000 Plus15 i Super+25
kalenica stożkowa Blachodach 2000 Plus15 i Super+25
bariera śniegowa Blachodach 2000 gr. 0,45 mm
pas nadrynnowy Blachodach 2000 80 x 110
pas podrynnowy Blachodach 2000 szer. 200
rynna koszowa mała Blachodach 2000 szer. 150 + 150
rynna koszowa duża Blachodach 2000 szer. 300 + 300
śniegołap Blachodach 200 gr. 0,45 mm
wiatrownica dolna Blachodach 2000 szer. 175
wiatrownica górna Blachodach 2000 100 + 100
wkręt farmerski Blachodach 4,8 x 35 op. 250 szt.
gąsior baryłkowy Standard Matt Bratex 2000 8 kolorów
gąsior baryłkowy Standard Gloss Bratex 2000 14 kolorów
obróbka kalenicy karbowana F15 Gloss Bratex 2000 108 + 108
obróbka kalenicy karbowana F15 Matt Bratex 2000 108 + 108
obróbka nadrynnowa F09 Gloss Bratex 2000 115+70
obróbka nadrynnowa F09 Matt Bratex 2000 115+70
obróbka podrynnowa deski czołowej F10 Gloss Bratex 2000 205+30
obróbka podrynnowa deski czołowej F10 Matt Bratex 2000 205+30