Blacha płaska

Aktywne filtry

Jest taka jedna, bez której nie obyłaby się żadna blachodachówka czy uzupełniające system dachowy nią pokryty akcesoria. Ośmielimy się zaryzykować stwierdzeniem, że to chyba jeden z najpopularniejszych materiałów dekarskich, stanowiący podwale każdego fantazyjnego kształtu oraz umożliwiający wykonanie wszelkich dachowych obróbek.

Przydatna szczególnie wtedy, kiedy sytuacja na dachu robi się nerwowa i przychodzi czas na miejsca najbardziej problematyczne. To właśnie ona – płaska, prosta, uniwersalna i pełna gracji. Do tego ta cena! Blacha płaska, czyli ta, dla której wszystko jest do obróbki

Blacha płaska – idealna na obróbki blacharskie

Musimy przyznać, że pomimo iż ciesząca się ogromny uznaniem wśród dekarzy, to przemierzając bezlik internetowych ofert oraz informacji, nie jest łatwo znaleźć coś na jej temat.

Blacha płaska jest w istocie bardzo popularnym produktem, który znaleźć możemy w ofercie każdego blachowego producenta, jednak całą uwagę poświęca się głównie rozwiązaniom, które powstają w wyniku procesów jej obróbki, a więc wszelkiego rodzaju blachówkom konwencjonalnym ciętym na wymiar lub tym dostępnym w regularnych, modułowych rozmiarach.

Blacha płaska ma bardzo uniwersalne zastosowanie – pomijając, że wykorzystywana jest jako surowiec do produkcji blach tłoczonych, to możemy wykorzystać ją jako pokrycie oraz do obróbki wszystkich newralgicznych miejsc na dachu. Niezależnie od kształtu, rozmiarów oraz stopnia nachylenia dachu, dopasuje się do każdej powierzchni oraz zapewni szczelne pokrycie.

Możemy wykorzystać ją na dachach płaskich o minimalnym nachyleniu nawet 3° oraz na połaci, której spadek osiąga wielokrotnie większe kąty. Dzięki dużej plastyczności sprawdzi się także na konstrukcjach o dużej licznie załamań, a co jeszcze ciekawsze, umożliwi wykonanie wszystkich niezbędnych obróbek zapewniających maksymalną szczelność oraz bezpieczeństwo pokrycia. Stąd też wykorzystywana jest często na wielu placach budowy.

Bogata struktura blachy płaskiej - ocnynk, alucynk, poliester...

Skoro blacha płaska jest surowcem, z którego wytwarzane są blachodachówki, jej struktura niczym więc nie odróżnia się od gotowych już tłoczonych pokryć. W jej wnętrzu znajdziemy stalowy rdzeń, który w zależności od producenta, pokryty jest różą ilością oraz różnymi rodzajami powłok. W przeważającej większości są to powłoki zabezpieczające przed negatywny oddziaływaniem warunków atmosferycznych oraz determinujących żywotność danej blachy.

Zabezpieczenia są różne. Najczęściej do czynienia mamy z:

  • ocynkiem
  • alucynkiem
  • poliestrem
  • poliuretanem

Te, które poddane zostały procesom cynkowania (275-350 g/m2 cynku), współcześnie wykorzystywane są najczęściej do produkcji wielowarstwowych blachodachówek.

Blachy dodatkowo powleka się tworzywem sztucznym – najczęściej poliestrem (warstwa o grubości 25-35 µm).

Blachy pokrywa się także poliuretanem (warstwa o grubości 50 µm). W wyniku tego zabiegu pokrycia te charakteryzują się długą żywotnością oraz wysoką odpornością na korozję oraz na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Blachy te określa się mianem blach powlekanych. 

Blachy płaskie, które pokryto alucynkiem, mają bardzo ciekawą właściwość – są samonaprawcze. Oznacza to, że stal chroniona jest przed procesami korozyjnymi w miejscach, które uległy uszkodzeniom mechanicznym, czyli chociażby tam, gdzie zostały docięte lub tam, gdzie arkusz blachy został zarysowany.

Co ciekawe, à propos zarysowań, producenci często zabezpieczają blachę płaską specjalną folią, która pokrywając dokładnie jej powierzchnię, chroni przed potencjalnymi uszkodzeniami, które powstać mogą podczas transportu lub przenoszenia poszczególnych arkuszy.

Blacha płaska jest uniwersalna

Poza uniwersalnym zastosowaniem oraz zaawansowaną strukturą, którą zawdzięczamy nowoczesnej technologii produkcji, blacha płaska kryje również inne zalety, które przemawiają za tym, że warta jest tego, by położyć ją na połaci dachu.

Przede wszystkim jest rozwiązaniem, którego cena jest jedną z najbardziej korzystnych ofert, jeśli chodzi o pokryciowe rozwiązania. Z ekonomicznego punktu widzenia prawie nie da się już lepiej – będzie jedną z najbardziej efektywnych inwestycji, na które zdecydujesz się w związku z budową.

Poza tym, że odciąża budżet, jej niewielka waga nie stanowi obciążenia konstrukcji dachu, a więc ominą nas dodatkowe nakłady w postaci wzmocnienia więźby. Co się z tym wiąże – jej montaż oraz obróbka jest niesamowicie łatwa i szybka, dzięki czemu oszczędzamy czas oraz minimalizujemy koszty przeznaczone na prace dekarskie. Ponadto, blacha płaska jest trwała oraz bezpieczna, bo odpowiednio zamontowana oraz konserwowana stanowić będzie niezawodną ochronę przez długie lata.

Obróbki z niej wykonane zapewnią maksymalną szczelność oraz estetyczne wykończenie najbardziej problematycznych miejsc na dachu. Nie można również zapomnieć o tym, że pokrycia oraz obróbki wykonane z blachy w całości poddane zostać mogą ponownemu przetworzeniu, co sprawia, że nie obciążają środowiska.

Obróbki blacharskie to dla niej "blacha z masłem"

Dostępna w naszym dachowym asortymencie blacha płaska to arkusze o wymiarach 1,25 x 2,00 m i grubości 0,5 mm, co daje nam powierzchnię 2,5 m2, z którą możemy zdziałać cuda na dachu. Mając na wyposażeniu ten niewiarygodnie przydatny materiał budowlany, którego fachowa opinia dekarska nie ma sobie równych, wykonamy niemal wszystkie opierzenia czy obróbki blacharskie.

O pokryciu chyba nie ma już nawet co wspominać. Potrzebujemy wykończyć kalenicę? Pas podrynnowy, rynnę koszową lub wiatrownicę? Z nią naprawdę można wszystko, bez większego wysiłku zdołamy uformować ją tak, jak tylko potrzebujemy. Obróbki blacharskie stanowią jeden z najważniejszych elementów składających się na prawidłowo funkcjonujący system dachowy, stąd też tak ważne jest odpowiednie ich wykonanie.

Dzięki niej jesteśmy w stanie dopasować rozwiązanie do wszelkich wymagań połaci, by wszystkie newralgiczne miejsca na dachu zostały odpowiednio wykończone. A jeśli potrzebujesz jeszcze czegoś więcej i standardowe wymiary to po prostu nieco za mało, istnieje możliwość zamówienia specjalnych rozmiarów, które dotniemy do Twoich wymagań

Kto jak kto, ale dachowi eksperci dobrze wiedzą, że każda połać wymaga indywidualnych rozwiązań determinowanych przez kształt i specyfikę dachu, które docięte będą na jej wymiar. To w tym tkwi sukces każdego szczelnego dachu.

Blacha płaska - pełna paleta barw

Gdybyśmy mieli krótko podsumować wszystko to, co napisaliśmy wcześniej, w największym możliwym skrócie blacha płaska, według naszej skromnej opinii, jest po prostu niezastąpiona. Sprawdzi się na każdym dachu, jest uniwersalna, możemy wykorzystać ją zarówno jako pokrycie, jak i obróbki blacharskie, no i stanowi ekonomicznie racjonalne rozwiązanie dla domowego budżetu.

No ale jest jeszcze jeden, jakże współcześnie istotny aspekt, który tuż obok wysokiej jakości oraz odpowiednich parametrów technicznych, gra bardzo istotną rolę. Mowa o estetyce. A o nią w jej przypadku nie ma co się martwić. Blacha płaska dostępna jest w tak bogatej palecie kolorów, że każdy znajdzie coś dla siebie. By dopasować jej barwę do wybranej blachodachówki, warto zamówić ją u tego samego producenta.

To największa gwarancja tego, że odcienie wszystkich elementów lądujących na powierzchni połaci, stanowić będą jednolite i estetyczne wykończenie. Niezależnie jednak od producenta, kolor dekoracyjnej powłoki, która odpowiada za jej barwny efekt, zależny jest od rodzaju tworzywa, z którego jest wykonana. Jeśli marzymy o dachu w klasycznych, ponadczasowych odcieniach lub barwach mniej standardowych takich, jak czerwony, zielony czy niebieski, efekt taki uzyskamy, decydując się na blachę pokrytą powłoką poliestrową.

Kolory bardziej stonowane, a aktualnie bardzo modne, czyli grafitowy, ceglasty czy czarny, otrzymamy tylko, wybierając blachy z powłoką poliuretanową.

Blacha płaska kolory

Blacha płaska - rozwiązanie na każdą kieszeń

Wydawać by się mogło, że jako coś nadaje się do wszystkiego, to w rzeczywistości nie jest wiele warte. My nie musimy długo szukać, by podać taki argument, który zmieni punkt myślenia wszystkich niedowiarków.

Blacha płaska, czyli ta, za którą kryją się wszystkie tłoczone blachodachówki oraz wszechstronna uniwersalność użytkowania, dowodzi, że można mieć wszystko. I to za naprawdę przystępną cenę. Z nią wykończysz swój dach i dopasujesz każdy rodzaj obróbki, o to możesz być spokojny. A gdy i na to się zdecydujesz, to jej płaska forma pokryje całą połać, zapewniając maksymalną szczelność i trwałość pokrycia.

A jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić jej płaskie arkusze, zapraszamy na naszą stronę – pomożemy Ci dobrać taką blachę, która na płasko poradzi sobie z każdym położonym pod nią wyzwaniem.

Wybrane blachy płaskie w ofercie sklepu internetowego dachyGT.pl

model wymiar info
blacha płaska alucynk Blachodach 1,25 x 2 m 0,5 lub 0,7 mm
blacha płaska drewnopodobna Blachodach 1,25 x 2 m winchester, multigloss, brzoza, ciemny dąb, złoty dąb
blacha płaska RAL Blachodach 1,25 x 2 m 0,5 lub 0,52 mm; 16 kolorów RAL
blacha płaska ocynk Blachodach 1,25 x 2 m 0,5 lub 0,7 mm
blacha płaska Standard Gloss Bratex 1,25 x 2 m 0,5 mm; połysk; 14 kolorów RAL
blacha płaska Standard Matt Bratex 1,25 x 2 m 0,5 mm; powłoka matowa; 8 kolorów RAL