Podbitka dachowa (podsufitka), blacha elewacyjna – sprawdzone sposoby na trwałe wykończenia

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 171
Podbitka dachowa (podsufitka), blacha elewacyjna – sprawdzone sposoby na trwałe wykończenia

Podbitka dachowa określana również jako podsufitka umożliwia wykończenie okapu dachu od strony spodniej. Ten element konstrukcyjny pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale też osłania wnętrze dachowe przed działaniem warunków atmosferycznych, inwazją gryzoni, czy ptactwa. Wspomaga także wentylację dachu. Podbitki z racji funkcji zabezpieczającej powinny być wykonane z solidnych materiałów. Podbitki dachowe z aluminium i stali są stosowane coraz częściej. Rośnie również zainteresowanie blachą elewacyjną, która może posłużyć również jako materiał na podsufitkę. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcimy m.in. właśnie tym rozwiązaniom.

Podbitka dachowa określana również jako podsufitka umożliwia wykończenie okapu dachu od strony spodniej. Ten element konstrukcyjny pełni nie tylko funkcje estetyczne, ale też osłania wnętrze dachowe przed działaniem warunków atmosferycznych, inwazją gryzoni, czy ptactwa. Wspomaga także wentylację dachu. Podbitki z racji funkcji zabezpieczającej powinny być wykonane z solidnych materiałów. Podbitki dachowe z aluminium i stali są stosowane coraz częściej. Rośnie również zainteresowanie blachą elewacyjną, która może posłużyć również jako materiał na podsufitkę. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcimy m.in. właśnie tym rozwiązaniom.

Podbitka dachowa – poznaj najpopularniejsze rozwiązania

Podbitka dachowa może być wykonana na różne sposoby, przy wykorzystaniu różnych materiałów. To z czego będzie tworzony ten element zdecydowanie, rzutuje na jakość i trwałość. Na rynku jest dostępnych kilka rozwiązań. Każde z nich ma oczywiście swoje plusy i minusy.
Zacznijmy od drewna. Podbitka z desek drewnianych tworzona w stolarniach pod wymiar to jedno z najstarszych znanych rozwiązań. Wykonywana jest najczęściej ze świerka, sosny lub modrzewia. Niewątpliwie jest to bardzo estetyczny i elegancki sposób na zabudowę strefy okapowej dachu. Drewno to ponadczasowa klasyka, która komponuje się niemal z każdego rodzaju zadaszeniem. Jednak jest to dość „kłopotliwy” materiał ze względu na obowiązkową regularną pielęgnację i konserwację. Drewniany surowiec jest nieodporny na zawilgocenia i ogólnie na działanie warunków atmosferycznych. Niestety podbitki drewniane nie należą też do najtańszych.

Alternatywą mogą być podbitki dachowe wykonane z PCV, które są tańsze, lekkie i łatwe w montażu, czy pielęgnacji. Nie są podatne na grzyby, czy pleśnie. Nie wymagają też specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Wystarczy je jedynie od czasu do czasu przemyć wodą z dodatkiem płynu antystatycznego. Są stosunkowo odporne na warunki atmosferyczne, ale pod wpływem zmian temperaturowych mogą się odkształcać – kurczyć i rozszerzać.

Podbitka z blachy to rozwiązanie, które ma wiele atutów. Podsufitka stalowa to przede wszystkim to inwestycja, która przetrwa wiele lat. Wszystko dzięki wielu pozytywnym właściwościom, którym poświęcimy jeszcze sporo uwagi w tym wpisie. Kiedyś blaszane elementy były postrzegane jako te nieatrakcyjne. Dziś jest zupełnie inaczej. Dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych, wzorów, które wpasują się zarówno w tradycyjne aranżacje, jak i w nowoczesny styl zabudowy. Wielbiciele drewna także znajdą coś dla siebie, ponieważ obecnie podbitka metalowa dzięki odpowiednio dobranym kolorom i deseniom może doskonale imitować naturalne drewniane deski - prosze zerknąć na podbitkę drewnopodobną Blachodach. Problematyczna może okazać się obróbka, ponieważ cięcia należy wykonać specjalistycznym sprzętem. Z tego względu lepiej powierzyć to zadanie blacharzom. Jednak już sam montaż nie jest tak skomplikowany. Gotowy przycięty element przytwierdza się do od razu do krokwi lub stelaża, ustawiając go prostopadle do okapu dachowego. Warto podkreślić, że podbitka dachowa idealnie zgra się kolorystycznie z blachodachówką, jeśli inwestor zdecyduje się na zakup materiału od jednego producenta.

Podsufitka ze stali lub z aluminium – czym się charakteryzuje, dlaczego warto?

Blaszana podsufitka może być wykonana ze stali lub aluminium. Oba te rodzaje mają podobne właściwości. Przeciwnicy rozwiązań z blachy podkreślają, że największą wadą tego materiału jest podatność na korozję. Jednak obecnie łatwo można temu zapobiec, stosując odpowiednie powłoki ochronne. W przypadku stali producenci stosują ocynk, czyli warstwę cynku. Natomiast aluminium jest zabezpieczane powłoką poliestrową, anodowo-tlenkową albo poliamidową. W ten sposób otrzymujemy trwały, odporny na rdzę i warunki atmosferyczne materiał na podsufitkę, który nie będzie już wymagał częstej i kłopotliwej konserwacji.

Podbitkę stalową tworzy się z arkusza ocynkowanej blachy płaskiej, która często wykorzystywana jest również np. do obróbek blacharskich. Do wykonania podbitek może służyć również blacha trapezowa. Miejsca cięcia mogą korodować, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Wystarczy przemalować farbą podkładową, a następnie nawierzchniową. Przycinanie elementów najlepiej powierzyć dekarzom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami. Poprawnie położona blacha przetrwa w nienagannym stanie przez wiele lat.

Podbitkę aluminiową mogą tworzyć panele gładkie lub perforowane o grubościach 10, 15, 20 i 30 cm i długości do 6 m. Można więc je dowolnie przycinać w zależności od potrzeb. Podsufitkę dachową tego rodzaju montuje się na wyprofilowanych z ocynkowanej stali szynach montażowych rozłożonych w odległości maksymalnie 1 m. Do panela mocuje się po całej długości zatrzask, można też dokupić dodatkowe akcesoria, jak narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, czy kątowniki wykończeniowe.

Podsufitki wykonane ze stali, czy aluminium są lekkie, dzięki czemu nie obciążają konstrukcji dachowej, zniosą niekorzystne warunki pogodowe. Są odporne na wysokie temperatury, nie wypaczają się i nie ulegają odkształceniom. Jeśli zależy Ci na trwałym i jednocześnie niedrogim rozwiązaniu, to jest to świetna dla Ciebie opcja.

Blacha elewacyjna – odkryj nowoczesny sposób na ściany zewnętrzne 

Znamy już wszelkie atuty blachy, warto teraz wspomnieć o stosunkowo nowym trendzie aranżacyjnym dotyczącym wykończenia ścian zewnętrznych. Na blachę elewacyjną decydują się już nie tylko inwestorzy budownictwa obiektowego, ale coraz częściej również ci, którzy budują domy jednorodzinne. Mnogość dostępnych kolorów i wzornictwa pozwala wpasować się w kanony nowoczesnego lub nawiązującego do tradycji designu. Elewacja z blachy znakomicie współgra z tynkiem w odcieniu szarości, czy bieli, cegłą albo z drewnianą stolarką okienną i drzwiową. Połączenie tynku z blachą akcentuje minimalistyczny charakter domu. Drewno i blacha tworzą ciepły i przytulny klimat. Z kolei blacha w towarzystwie cegły może podkreślić w zależności od zamysłu projektanta charakter loftowy lub rustykalny.

Blaszanymi elementami można podkreślić najciekawsze detale budynku, a niektórzy inwestorzy decydują się też na elewacje z blachy na całości budynku. Przykładem może być bardzo modny ostatnio projekt domu tzw. stodoła. Są to sześciany z dachem dwuspadowym tworzone na wzór dawnych budynków gospodarczych. Charakteryzują się one nowoczesnymi dużymi przeszkleniami. Ściany budynku pokrywa blacha najczęściej w kolorze antracytu. Otoczenie tj. garaż, czy strefa relaksu – wszystko utrzymane jest przeważnie w ciemnej tonacji kolorystycznej.

Blacha na elewację – najczęściej stosowane formy:

  • kasetony – system umożliwiający wykonanie indywidualnego projektu nowoczesnej minimalistycznej elewacji całego budynku lub frontu;
  • blachy płaskie – dostępne w arkuszach o długości kilku metrów lub dłuższych zwojach;
  • panele blaszane elewacyjne – mają ozdobne przetłoczenia, powłoki matowe lub błyszczące.

Do wykonania blaszanej elewacji można zastosować blachę falistą odpowiednio wyprofilowaną, blachę trapezową lub blachę płaską. Ta dwie ostatnie są bardzo uniwersalne w zastosowaniach. Przypomnijmy, że oprócz tworzenia elewacji mogą być wykorzystane m.in. jako blacha na podbitkę.

Obserwując obecne trendy budowlane widać wyraźnie, że blaszane elementy konstrukcyjne przeżywają obecnie swój rozkwit. Producenci oferują rozwiązania, które są naprawdę konkurencyjne pod względem trwałości, jakości, czy designu w stosunku pozostałych materiałów stosowanych w budownictwie, czy przy wykończeniach. Podbitka dachowa z blachy, czy efektowna blaszana elewacja są doskonałym tego przykładem.

Zapraszamy po materiały na dach do hurtowni internetowej dachyGT!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień