Okna dachowe dwuszybowe - tanie i skuteczne rozwiązanie na doświetlenie poddasza

comment Komentarze: 0 favorite Hit: 227

Chcąc zagospodarować swoje poddasze jako pomieszczenie codziennego użytku, nie możemy zapomnieć o wzbogaceniu projektu dachu w okno dachowe. Najlepiej kilka – bo im ich więcej, tym lepiej. Okna połaciowe rozświetlą pomieszczenie oraz optycznie powiększą przestrzeń. Jednym z często stosowanych rozwiązań są połaciowe okna dwuszybowe, które ze względów ekonomicznych od lat cieszą się dużą popularnością.

Dzisiejszy wpis poświęcimy produktom dwóch firm, które obecnie są na topowej pozycji na rynku okiennym. Chodzi o niemieckie okna dwuszybowe ROTO oraz polskie FAKRO. Ich najwyższej okiennej jakości zaufał już prawie cały glob. Może więc kolejnym zadowolonym użytkownikiem będziesz i Ty? Na blogu: trochę wiedzy teoretycznej, porad i nasza krótka prezentacja ofertowa. 

Współczynnik przenikania ciepła w oknach dachowych dwuszybowych

Przed zakupem odpowiednich okien dachowych warto zwrócić uwagę na pewne parametry. Okno dachowe powinno być dobrane nie tylko pod względem estetycznym w danej aranżacji, ale być przede wszystkim praktyczne. Dzięki temu nie wzrosną koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem całego domostwa.

To, o czym wspominaliśmy już na samym początku, czyli o jak największej ilości okien to jeden z dość powszechnych trików. Takie rozwiązanie umożliwia optyczne powiększenie przestrzeni oraz jeszcze efektywniejsze doświetlenie. Jest to istotne szczególnie w przypadku pomieszczeń takich jak poddasze. No ale, każdy medal ma dwie strony. Stąd też należy pamiętać, że im więcej okien, tym większą troskę powinniśmy przyłożyć do zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej. Każde okno generuje pewne straty energii grzewczej.

To szczególnie ważna kwestia dla bilansu energetycznego domów pasywnych oraz domów energooszczędnych. Wybierając więc odpowiednie okno dachowe, zwróćmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła oznaczony jako Uw.

Ogólnie, im jest niższy, tym lepiej. Może się to wydawać nieco dziwne, ale im mniejsza wartość, tym większe właściwości termoizolacyjne osiąga okno, czyli generuje adekwatnie mniejsze straty energii ogrzewczej. W naszej ofercie znajdziesz dwuszybowe okna dachowe, których współczynnik ten wynosi 1,1 – 1,3 W/m2K. Jest to wartość uznawana za standardową i przebijają ją wyłącznie okna wysoko energooszczędne.

Współczynnik przepuszczalności promieniowania g – komfortowy klimat na poddaszu w każdą pogodę

Okna połaciowe zapewniają dostęp do naturalnego światła, ale nie tylko. To dzięki nim możemy podejrzeć czy trawa u sąsiada nie jest bardziej zielona. To też cenna informacja, ale już na poważniej - są dużo bardziej funkcjonalne. Stanowią izolację akustyczną oraz optycznie powiększają naszą przestrzeń.

Wiemy już, że przez okna dachowe ucieka nieco ciepła, ale nie do końca tak jest. Przez szyby wpada również promieniowanie, które może podnosić temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Szczególnie zauważalne jest to na poddaszu. Pomieszczenie to graniczy bezpośrednio z dachem i dlatego mogą tu wystąpić znacznie częściej wahania temperaturowe, szczególnie latem.

Aby jak okno połaciowe należycie spełniało swoją funkcję, warto zwrócić uwagę na współczynnik przepuszczalności promieniowania – g. Ten informuje nas o tym, ile całkowitej energii padającej na powierzchnię szyby zostanie przepuszczone do wnętrza poddasza. Jego wartość wyrażana jest w procentach. Zyski cieplne będą tym większe, im wyższa będzie wartość współczynnika.

Domy pasywne wyposażone powinny być w okna, których wartość współczynnika przepuszczalności promieniowania g wynosi minimum 55%. Warto się tego trzymać. Dlaczego? W upalne dni nasze poddasze, zamiast gorąca oraz gęstego powietrza, zyska optymalny i przyjemny mikroklimat. A co do dostępnych w naszym asortymencie dwuszybowych okien połaciowych, to zapewniamy, że każde z nich przepuści wyłącznie tyle słońca, by nie podgrzewać niepotrzebnie atmosfery.

Jak zbudowane są okna dachowe dwuszybowe?

Po współczynnikach przejdźmy do analizy wnętrza okna dachowego. Każde dwuszybowe okno połaciowe składa się z pakietu dwóch szyb o grubości 4 lub 6 mm, które rozdziela ramka dystansowa utrzymująca je w pionowej pozycji oraz odpowiedniej odległości. Zwykle wynosi ona 16 mm, ale komora może mieć również szerokość 10-18 mm.

Przestrzeń pomiędzy szybami wypełnia gaz szlachetny (najczęściej argon). Gaz ten ma odpowiednie własności izolacyjne. Poza tym, szyby można pokryć powłoką selektywną lub ciepłochronną, co wpłynie pozytywnie na wspominane wcześniej współczynniki. Kolejny ważny aspekt okienny to rodzaj okalającej ramy, co wpływa zarówno na współczynnik przenikania ciepła, jak i na walory użytkowe.

Okna dwuszybowe dostępne są w ramach z drewna. Te polecane są do sypialni lub salonów, czyli tam, gdzie jest sucho i nie wchodzi wilgoć. Kolejne modele mogą mieć ramy wykonane z aluminium bądź PCV. Dla zainteresowanych naszą ofertą już teraz podpowiemy, że mamy dostępne okna drewniane oraz PVC (PCV) w dwóch rodzajach konstrukcji.

Pierwsza z nich – obrotowa, gdzie zawias umieszczony jest w połowie wysokości okna. Drugi rodzaj to okna dachowe uchylne, których oś obrotu znajduje się w górnej krawędzi ramy. Bez obaw – każde z nich, poza wysoką estetyką oraz odpowiednimi parametrami technicznymi, charakteryzuje się komfortowym użytkowaniem. Bo dobre okno dachowe musi zapewniać wszelkie standardy.

Kiedy zdecydować się na okna dachowe dwuszybowe?

Przed nami jedno z ważniejszych zagadnień dzisiejszego bloga. Teoria teorią, ale czas na konkretną poradę. Okna dachowe z pakietem dwuszybowym warto montować np. w starszym budownictwie. Tam, gdzie z uwagi na słabszą izolacyjność cieplną okna dachowe trzyszybowe po prostu nie zdadzą egzaminu. Innymi słowy, chodzi o zabudowania, gdzie rozmiar okien i ich ilość jest niewielka oraz domy o standardowym zapotrzebowaniu na energię cieplną. W tych sytuacjach dwuszybowe okna połaciowe zapewnią odpowiedni bilans energetyczny, który spełni jednocześnie obowiązujące wymogi.

Warto wspomnieć, że okna bardziej energooszczędne będą inwestycją, która prawdopodobnie się nie zwróci. Dlaczego? Obecność dużej ilości mostków termicznych (punktów, gdzie ucieka ciepło) w przypadku domów słabiej wyizolowanych, podnosi zapotrzebowanie energetyczne. Stąd nawet okna o najbardziej szczelnym pakiecie szybowym nie zredukują kosztów ogrzewania. Większa część ciepła ucieknie przez ściany lub podłogi.

Zwróć uwagę na tę zależność – im słabiej zaizolowany dom, tym mniej opłaca się inwestycja w wysoko energooszczędne okna. Jako ciekawostkę, podpowiemy, że okna dwuszybowe są jaśniejsze od tych z pakietem 3- lub 4-szybowym. Dzieje się tak dlatego, że każda z szyb pochłania niewielką ilość przechodzącego przez nią światła. Ponadto wskaźnik izolacji akustycznej okien dwuszybowych wynosi prawie tyle samo, co okna trzyszybowego. Różnica to tylko 1dB.

Okna dachowe dwuszybowe Roto i Fakro - jakość, tradycja i przystępna cena

Nasza hurtownia internetowa dachyGT na rynku działa nie od dziś i doskonale wiemy, jak należy dobierać solidny i sprawdzony asortyment. Dlatego nasze magazyny obfitują w towary staranne wyselekcjonowane, zawsze z górnej półki jakościowej i co ważne w cenach maksymalnie obniżonych. Staramy się tak dopasować ofertę do klienta, aby spełniała wszelkie wymogi pod względem funkcjonalnym i oczywiście finansowym. Dlatego u nas znajdziesz okna z pakietem dwuszybowym z topowej listy na rynku marki ROTO oraz Fakro. 

ROTO to firma z niesamowitą historią. Wywodzi się z Niemiec, z firmy Frank Holding AG, która przekłada niemieckie wartości na najwyższe standardy. Roto Okna dachowe sp. z o.o. jest niezależnym przedsiębiorstwem, zatrudniającym 450 pracowników. ROTO posiada blisko 2500 patentów oraz nieustannie opracowuje innowacyjne rozwiązania, które kreują nowe trendy oraz wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. „German made” -  perfekcja, kunszt, umiejętności, wiedza i niezawodność – czyli wszystko to, co kryje się w oknach dachowych ROTO.

FAKRO to w 100% polska firma, która zaliczana jest do grupy najbardziej dynamicznie rozwijających się producentów okien połaciowych na świecie. Eksport do ponad 50 krajów na całym globie. Ponad 180 zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych.  Ponad 4000 zatrudnionych osób. Ich oferta zawiera również okna do dachów płaskich, wyłazy, świetliki rurowe, schody strychowe, bramy garażowe oraz aluminiowo-drewniane okna pionowe. I to wszystko w zaledwie 30 lat działalności.

Porozmawiajmy jeszcze o kwestiach finansowych. Zwykle cena to jeden z głównych aspektów, który przeważa szalę na (nie)korzyść danego produktu. Na szczęście, wiemy, że nie ma co szaleć z cyferkami, więc tniemy nasze ceny do najbardziej konkurencyjnych na rynku. Jeśli więc poszukujesz markowego okna dachowego, które będzie funkcjonalne, eleganckie, komfortowe w użytkowaniu – skorzystaj z naszej ekstra oferty na stronie dachyGT. Nasi doradcy pomogą Ci znaleźć to odpowiednie połaciowe okno dwuszybowe. Czekamy na Twój kontakt, a dalej już wspólnie podziałamy.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień