Okna dachowe drewniane – czy pasują do poddasza?
 
 
Czy drewniane okna dachowe pasują do poddasza?

Okna dachowe drewniane – czy pasują do poddasza?

Tutaj to trochę kwestia gustu, a podobno o gustach się nie dyskutuje… Jednak my dzisiaj zrobimy wyjątek i postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Będzie trochę fachowych porad i informacji, ale nie zabraknie też, naszych własnych, subiektywnych odczuć w tym wątku. Nakierujemy Cię nieco. Dlatego za nim odpowiesz zwyczajnie – tak lub nie, na spokojnie przeczytaj, co myślimy, a będzie Ci łatwiej ukształtować swój punkt widzenia. Rzecz wydaje się całkiem prosta, ale musisz przyznać, że jest istotna. Okien dachowych nie kupujesz na chwilę, wybierasz je na lata. Jest ich sporo, bo przecież oprócz drewnianych okien na poddasze, są jeszcze te z PCV. Warto więc wdać się z nami w tę „dyskusję”. Zaczynamy!

Moc i tradycja ukryta jest w drewnie

Dawniej dużo więcej budowano z drewna, nie było jeszcze tych wszystkich nowoczesnych technologii i wynalazków. Ludzie korzystali z zasobów przyrody, które były łatwo dostępne. Uważano, że drewno to solidny, trwały materiał. Nie można się z tym nie zgodzić, przecież mamy wiele drewnianych budowli, które przetrwały do dzisiaj. Przykłady? Proszę bardzo! Na pewno słyszałeś o legendarnej w Polsce Świątyni Wang w Karpaczu. Wybudowana w 1842 roku w Norwegii, przeżyła „przeprowadzkę” do Polski i stoi do dzisiaj! To idealny przykład tego, jak trwałe i niezniszczalne potrafią być drewniane konstrukcje. Jak już jesteśmy w górach, to warto wspomnieć o schronisku „Samotnia” położonego Karkonoszach. Działa ono nieprzerwanie od 1922 roku i przez cały ten czas w budynku są drewniane okna. Na poddaszu także. Wszyscy dobrze wiemy, jak ekstremalne potrafią być warunki pogodowe na terenach górzystych, a drewniana „Samotnia” wciąż się dzielnie trzyma. Jak widzisz, w drewnie drzemie nie tylko siła, bo jest to również materiał z tradycją i duszą. Drewno ma swój „charakter”, który nadaje swoisty styl pomieszczeniom. Idziemy dalej i teraz przyjrzymy się drewnianym oknom dachowym.

Co kryją w sobie okna dachowe

Co kryją w sobie okna dachowe z drewna?

Kiedyś takie okna to była po prostu drewniana rama, czasami pięknie zdobiona. Innym razem prosta, klasyczna bez dodatkowych akcentów wzornictwa. Do tego była wprawiona szyba i to wszystko. Nikt nawet nie zastanawiał się nad tym, jakie to okno ma parametry. Czy jest dostatecznie mocne, dźwiękoszczelne i czy zapewni odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. O bezpieczeństwie też się nie myślało. Nie było zbytnio wyboru, okna były najzwyklejsze, po prostu drewniane, a PCV przecież nie istniało od zawsze. Obecnie producenci proponują wiele rozwiązań w zakresie systemów okiennych. Samych okien dachowych mamy na rynku naprawdę sporo. Dzisiaj sam wybór okna nie jest wcale taki prosty i żebyśmy finalnie byli zadowoleni z podjętej decyzji, musimy się troszkę natrudzić. Coś za coś, ale ostatecznie możesz mieć okna z całkiem niezłymi „bajerami”, o których kiedyś mowy nie było. Teraz wybierasz spośród okien w pakietach 2- lub 3-szybowych. Każda dodatkowa szyba zwiększa termoizolację i tym samym okno staje się bardziej energooszczędne. Przy okazji pamiętaj, że w przypadku okien dachowych współczynnik przenikalności cieplnej powinien wynosić maksymalnie 1,3 W/m2K.  Ważny jest aspekt dźwiękoszczelności, niektóre są bardziej dźwiękoszczelne, inne mniej. Dostępne są też dachowe okna uchylne lub obrotowe, ze specjalnymi systemami otwierania. Mogą one na przykład otwierać się w połowie wysokości. Wszystkie są przede wszystkim bezpieczne. Spokojnie można też dopasować kolorystykę i ogólny design. Wszelkie możliwe udogodnienia są teraz na wyciągnięcie ręki. Jedyne ograniczenie w tym wszystkim może stanowić budżet.

Twoja własna wizja dotycząca poddasza

Czas poruszyć trochę Twoją wyobraźnię… Jest gwiaździsta, ciepła, letnia noc. Nie możesz zasnąć, spoglądasz przez okno na poddaszu i patrzysz w niebo. Widok jest naprawdę imponujący, uspokajasz się. Mimo że nie śpisz, to odpoczywasz. To jest ta magia tego miejsca – magia poddasza. Poddasze to bardzo specyficzny „kąt” w naszym domu, który ma swój klimat. Może budzić też różne skojarzenia i odczucia. Dla jednych będzie to przytulne miejsce, które jest w pewnym sensie schronieniem. Jest tam bezpiecznie cicho, ciepło i można po prostu się zrelaksować. Może też kojarzyć się z dzieciństwem i beztroskimi zabawami, przywoływać wspomnienia. Na poddaszach domów sprzed lat często kryją się jakieś pamiątki, dawne, zapomniane i pokryte warstwą kurzu przedmioty, stare fotografie. Takie pomieszczenie ma wartość sentymentalną. Teraz się zastanów i odpowiedz sobie na pytanie – jak Ty wyobrażasz sobie to miejsce? Nie spiesz się!

Uniwersalny klimat drewnianych okien

Uniwersalny klimat drewnianych okien

Budując dom, równocześnie w głowie tworzysz plan zabudowy, zaczynasz mieć też pomysły na wystrój. Dobierasz styl we wszystkich pomieszczeniach i oczywiście na poddaszu również. Wszystko według własnych upodobań i gustu. Jesteśmy różni – wiadomo. Jeden będzie zwolennikiem wnętrz prostych, minimalistycznych, ktoś inny postawi na klasyczne rozwiązanie – nawiązujące trochę do dawnych epok. Znajdą się też tacy, dla których trend nowoczesności okaże się trafionym pomysłem. Teraz nasuwa się pytanie – które okna będą najlepiej pasować do poddasza? Odpowiedź jest prostsza, niż myślisz – najlepiej wybrać takie uniwersalne. To jest ten złoty środek. Takie właśnie są drewniane okna, będą idealne do poddasza w każdym stylu. Mają ten uniwersalny charakter. Z powodzeniem dobierzesz pasujący do całościowego wystroju design. Chcesz mieć je w dawnym klasycznym stylu, w nowoczesnym spokojnie znajdziesz takie i takie, w odpowiednim kształcie i kolorze.

Drewniane okna dachowe – więcej „za”, czy „przeciw”?

Wiadomo, że zawsze znajdą się zagorzali zwolennicy, jak i przeciwnicy okien dachowych z drewna. Dlatego odpowiedź nie jest tu tak oczywista i prosta. Postaramy się jednak zrobić krótką analizę. Na pewno warto podkreślić, szczególnie jeśli mówimy o poddaszu, że drewniane okna świetnie nadają się do dużych przeszkleń ze względu na swoją sztywność. Tym samym, jeśli chcesz mieć dobrze doświetlone poddasze, wiadomo, że wybierzesz duże, przestronne okna i wtedy te drewniane dachowe sprawdzą się doskonale. Wygląd to ważna kwestia, a trzeba przyznać, że drewno to piękny, naturalny materiał, którego nie zastąpi pod tym względem syntetyczny PCV. Drewniane ramy okienne stanowią bardzo solidne i precyzyjne wykończenie połaci dachowej, a całościowo wyglądają naprawdę efektownie. Poza tym tworzą przytulną, pełną ciepła atmosferę, o czym już wspominaliśmy wcześniej. Pomówmy o trwałości. Tutaj musimy wspomnieć, że drewno wymaga właściwej pielęgnacji w postaci impregnatów. Jeśli tego zaniechasz, okna mogą po prostu ulec biodegradacji. Trzeba więc je odpowiednio konserwować co kilka lat. Nie da się ukryć również, że drewniane okna są podatne na ogień, ale jest to naturalny surowiec, więc nie ma się co dziwić. Cena. Wydawać by się mogło, że za solidne drewniane okna dachowe przyjdzie nam słono zapłacić. Miłe zaskoczenie – otóż nie! Tak naprawdę obecnie ceny są porównywalne, a nawet zauważa się teraz tendencje, że okna PCV mają wyższą cenę. Parametry. Tutaj zarówno okna dachowe drewniane, jak i te z PCV mają je bardzo zbliżone. Także w tym przypadku nie ma przegranych.

Drewniane okna dachowe dla twojego poddasza

Pora zadecydować

Ciepło domowego ogniska dla każdego jest chyba sprawą priorytetową i wiadomo, że wszyscy chcemy, żeby było jak najlepiej. Poddasze jest w pewnym sensie symbolem tych dążeń. Absolutnie nie chcemy Ci niczego nakazywać. To Twoje cztery ściany i po prostu wybierz mądrze. Jedno jest pewne – na jakiekolwiek okna na poddaszu się zdecydujesz, pamiętaj, że każde rozwiązanie będzie dobre. To tylko kwestia Twojego podejścia. Po prostu przeanalizuj nasze powyższe rozważania. Jeśli przemawia do Ciebie dawna tradycja, cenisz sobie naturalne i ekologiczne wnętrza, to drewniane okna dachowe będą idealnie pasować na Twoje poddasze. Naszym zdaniem drewno ma w sobie to „coś”. Tworzy taki niepowtarzalny, ponadczasowy klimat, którego próżno jest szukać w nowoczesnych oknach z PCV.

wyświetleń artykułu: 1846
 
Instagram
Youtube
 
Komentarze
Bądź pierwszy i podziel się swoją opinią!
 
 
Dodaj komentarz
Komentarz został dodany!